понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem często służą tez za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia z plastiku buduje się w nasłonecznionych elementach, gdzie migiem rosną i silnie gęstnieją. Sporo wdzięku maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza i relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju same rosną, częstokroć również bujnie kwitną, niemniej jednak wymagają również mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastiku mogą być bardzo wysmukłe, lecz powinno się je cyklicznie wycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•błyskawicznie wzrasta,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий